Haber

ABD Ulusal Güvenlik Sözcüsü: Ukrayna, Rusya’ya karşı misket bombalarını etkili bir şekilde kullanıyor

ABD Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby, Ukrayna’nın Rus Kuvvetlerine karşı misket bombası kullandığını doğrulayarak, “Bunu etkin bir şekilde kullanıyorlar ve Rusya’nın savunmasını etkiliyorlar” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Ukrayna’ya misket bombası sağladı ve her iki ülke de misket bombasını yasaklayan ülkelerden tepki gördü. ABD Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby yaptığı açıklamada, bu bombayı Rus askerlerinin işgalini imha etmek için kullanacağının sözünü verdiğini belirterek, “Etkili kullanıyorlar ve Rusya’nın savunmasına etki ediyorlar. Bu konuyu burada kapatmak zorundayım.”

Doğu Ukrayna’daki operasyonlardan sorumlu General Oleksandr Syrskyi, misket bombalarının tüm sorunları çözmeyeceğini belirterek, “Çok hızlı sonuç almak isterdik ama gerçekte bu neredeyse imkansız. Burada ne kadar asker ölürse, Rusya’daki akrabaları o kadar çok ‘neden’ sorusunu hükümetlerine soracak” dedi.

Misket bombası kullanımının tartışmalı olduğunu kabul eden Syrskyi, “Ruslar kullanmasaydı belki de vicdanımız kullanmamıza izin vermezdi” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise ABD’nin bomba gönderme kararına tepki göstererek, ülkesinin de benzer silahlara sahip olduğunu ve kendilerine karşı kullanılması durumunda Rusya’nın bunu kullanacağını söyledi.

Misket bombaları 100’den fazla ülkede yasaklandı

Misket bombaları, birden fazla bombaya dönüşmeleri ve sivilleri tehdit etmeleri nedeniyle 100’den fazla ülke tarafından yasaklandı. – WASHINGTON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu