Haber

AYM, HDP’nin “kapatma davasının seçim sonrasına bırakılması” başvurusunu yarın görüşecek

Anayasa Mahkemesi (AYM), Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) davasında yarın kapatma kararı verecek.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, kapatma davasının 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri sonrasına ertelenmesi için Anayasa Mahkemesi’ne başvurduklarını açıkladı.

Anayasa Mahkemesi’ne atanan raportör görevine devam ediyor.

Yargıtay’da görülen kapatma davasındaki ilk başvuruya ilişkin raportör raporunun tamamlanmasının ardından üyelerin başvuruyu yarın değerlendirmesi bekleniyor.

Başsavcı sert açıklama yaptı, hazine hesapları bloke edildi

Ceza davası prosedürünün izlendiği kapatma davasında Yargıtay, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine 5 Ocak’ta partinin Hazine yardımı ile hesaplarının bloke edilmesine hükmederek, partiye savunması için bir aylık mühlet verilir.

Partinin buna vereceği yanıtın ardından Hazine yardımlarının bloke edilmesi kararı Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nda yeniden görüşülecek. Kurul, verilecek yanıtın ardından kararın geri alınmasına veya tedbir kararının devamına karar verebilecek.

Kapatma davasında süreç nasıl işleyecek?

Kapatma davası sürecinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin 10 Ocak 2023’te bir konuşma yaptı.

HDP’li yetkililerin belirlenecek bir tarihteki sözlü savunmalarının ardından davaya ilişkin bilgi ve belgeleri toplayacak olan Anayasa Mahkemesi raportörü, vakıfla ilgili raporunu hazırlayacak.

Raporun Yargıtay üyelerine dağıtılmasının ardından, mahkeme başkanı toplantı için bir gün belirleyecek ve üyeler belirlenen günde ortaya gelerek kapatma talebini görüşmeye başlayacak.

savsat-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu