Haber

Doğu Libya’da sel felaketi: Yerleşim alanları ‘afet bölgesi’ ilan edildi

Libya’nın doğusunda selden etkilenen yerleşim yerleri “afet bölgeleri” ilan edildi.

Libya hükümetinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, Başbakan Abdülhamid Dibeybe, selden etkilenen yerleşim yerlerinin “afet bölgesi” ilan edildiği bir kararname yayınladı.

Dibeybe, sel felaketine ilişkin tüm kamu otoritelerine acil ve istisnai tedbirlerin alınması talimatını verdi.

Libya Başbakanı Dibeybe ayrıca bakanlıklardan, ilgili kurumlardan, kurtarma gruplarından ve hastane yönetimlerinden sular altında kalan bölgelerdeki durumu dikkatle takip etmelerini istedi.

İİT’ten taziye mesajı

Öte yandan İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan (İİT) yapılan yazılı açıklamaya göre, Genel Sekreter Hüseyin İbrahim Taha, sel felaketinde hayatını kaybedenler için Libya hükümeti ve halkına başsağlığı diledi.

Taha, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkeleri Libya ile dayanışma içinde olmaya çağırdı.

Libya’da sel nedeniyle ölenlerin sayısı 20’ye çıktı

Libyalı yetkililerden yapılan açıklamalarda, sel nedeniyle Beyda ve Şehhat kentlerinde 12, Suse kentinde 7, Merc kentinde ise 1 kişi olmak üzere toplam 20 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. .

Libya’nın doğusundaki yetkililer, Orta Akdeniz’de etkili olan “Daniel” fırtınası nedeniyle tüm kamu ve özel eğitim kurumlarında derslerin tatil edilmesi, mağazaların kapatılması ve sokağa çıkma yasağının da aralarında bulunduğu bir dizi önlem almıştı.

Olumsuz hava koşulları Libya’nın Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derna kentlerini de etkiledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu