Haber

İsveç’teki deprem bölgesinden dönen arama kurtarma ekibine resepsiyon verildi

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 11 ili etkileyen depremlerin meydana geldiği bölgede arama kurtarma çalışmaları yürüten İsveç Acil Durum Kurumu ekibine Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği’nde resepsiyon verildi. .

Türkiye’nin Stockholm Büyükelçisi Can Tezel’in ev sahipliğinde verilen resepsiyona kurtarma ekibi, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve gazeteciler katıldı.

Enkaz altında kalan 18 kişinin kurtarılmasına yardımcı olan arama kurtarma ekibinin köpeği Killian da resepsiyonda hazır bulundu.

Büyükelçi Tezel burada yaptığı konuşmada, deprem bölgesine kurtarma ekibi gönderen İsveç Acil Durum Teşkilatı’na teşekkür etti.

İsveç’te yaşayan Türk toplumunun da deprem bölgesine yardım gönderdiğini hatırlatan Tezel, “Türk toplumunun yaptığı yardımlar sonucunda bugün 13 TIR’ımızın tamamı Türkiye’ye doğru yola çıktı. Buradaki dernek temsilcilerimiz çok güzel çalışmalar yaptı. Türkiye’ye gönderdiğimiz yardım için çaba sarf ediyoruz.” terimleri kullandı.

Deprem nedeniyle İsveç toplumunun da Türkiye’ye yardım ettiğini kaydeden Tezel, şöyle devam etti:

“İsveç hükümeti önce kahraman köpeği Killian ile birlikte bir arama kurtarma ekibi gönderdi. İsveç hükümeti hem İsveç hem de Avrupa Birliği (AB) olarak Türkiye’de depremden zarar gören illeri yeniden inşa etmek için çalışıyor ve değerli planları var. Kendilerine teşekkür ediyoruz.”

Arama kurtarma ekibiyle Türkiye’deki kurtarma çalışmalarına katılan itfaiye eri Kiril Hristov da, Kahramanmaraş’ta 4 gün görev yapan Killian’ın enkaz altında 18 kişinin canlı olduğunu tespit etmesi nedeniyle İsveç’te kahraman ilan edildiğini belirtti.

Hristov, “Killian, İsveç Acil Durum Ajansı MSB’de eğitilmiş, sertifikalı bir kurtarma köpeği olan 6 yaşında bir golden retriever,” diye açıklıyor. bilgileri verdi.

haberihsangazi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu