Ekonomi

Karpuz fiyatları düşmeye devam ediyor

4 milyon tonluk üretimle Türkiye’nin karpuz ihtiyacının yüzde 21’ini karşılayan Adana’da geçen hafta 80 bin dekarlık alanda hasat başladı. Hasadın başlamasıyla birlikte karpuz fiyatları düşmeye başladı.

Büyük şehirlerde süpermarketlerde kilosu 50 liradan satılan karpuz, marketlerde 15 lira, tarlada 5 lira oldu. 550 bin tonluk rekoltenin beklendiği kentte karpuz Romanya, Bulgaristan, Yunanistan ve Rusya’ya da ihraç edilecek.

“ERKEN HASAT YAPILMAMALIDIR”

Adana Tarım Platformu Sözcüsü Cahit İncefikir, hasadın bölgelere göre 2 ay daha devam edeceğini söyledi. İlk hasattan sonra tarlada 13 liradan satılan karpuzun fiyatının 5-6 liraya düştüğünü belirten İncefikir, şöyle konuştu: “Eskiden karpuz çok iriydi. Kalabalık olmayan aileler bitirmekte hatta buzdolabına sığdırmakta zorlanıyordu. Karpuzların çöpe atıldığını görüyorduk, bu da milli servete zarar veriyordu.”söz konusu.

Erken hasat yapılmaması gerektiğini anlatan İncefikir, şunları kaydetti: “Mesela yurt dışında İspanya’da 5-6 hasatta karpuz dağıtıyorlar. En olgun karpuzları toplayıp olgunlaşmamışlarını bekliyorlar. Bu nedenle tüketiciyi lezzetli karpuzla tanıştırmak gerekiyor. rengi ve tadı Belli bir olgunluğa ulaşmamış karpuzu yiyen tüketici uzun süre almayın”dedi.

canakci-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu