Haber

Resmi törenlerde ve bayramlarda neden 21 top atılır? 21 Pare Top Atışı Ne Anlama Geliyor?

Sadece Türkiye’de değil, dünyanın hemen her ülkesinde resmi törenlerde top atışları yapılıyor. Türkiye’de ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı başta olmak üzere milli bayramlar anısına top atışları yapılıyor. Klasik olarak atılan top sayısı 21, 101, 41 gibi farklı sayılarda olabiliyor. Peki bayramlarda ve resmi törenlerde neden 21 top atılıyor? 21 par topları ne anlama geliyor? Detaylar burada…

Dünyanın her ülkesinde resmi törenlerde ve bayramlarda klasik olarak topçu atışları yapılır.

Her milli bayramda olduğu gibi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda da 21 el ateş edildi. Birçok kişi 21 namlulu top atışının ne anlama geldiğini merak ediyor.

Toplar Neden Bayramlarda ve Resmi Törenlerde Yapılır?

Resmi tatillerde ve törenlerde atılan toplar selamlaşma geleneğinin bir parçasıdır. Tarihte selamlama, selam veren kişinin silahsız olduğu ve diğer kişiye herhangi bir zayiat vermek istemediği anlamına geliyordu. Günümüzde askerlerin karşısındaki kişinin gücünü eli boş selam vermesi kabul etmesi bir ifade biçimidir.

Gemilere top atmak da dost gemiyi selamlama halidir. Kuru ateşli toplar, özellikle doldurulmamış haliyle, karşı tarafı öldürmek gibi bir niyetin olmadığını gösteren bir dostluk göstergesidir.

Savaş gemilerinde top atarak selamlaşma şeklinin ne zaman başladığı tam olarak bilinmiyor. Ancak araştırmacılar, gemilerin yanaştıkları limana dostluk beyannamesi vermek için 7 top ateşlediğini belirtiyor. Karadan kaleden geminin yaptığı her top atışına karşılık 3 top atıldı ve toplam 21 top ateşlendi.

Top atışlarının sayısının farklı anlamlara geldiğine inanılıyor. Bazı araştırmacılar 7, 21 top atışının arkasında ima edilen mesajlar olduğunu belirtiyor.

Resmi Törenlerde ve Milli Bayramlarda Neden 21 Top Atılır?

Gemilerden klasik topçu ateşi ilk kez 1688 yılında İngiliz donanmasında görüldü. İngiliz donanmasında her rütbedeki askerlere göre farklı atış sayıları belirlendi. Ancak 1730’da gemilerin yalnızca kraliyet için 21 top ateşlemesine karar verildi.

19. yüzyılda dünyanın her ülkesinde selamlaşma ve hürmet amacıyla top atışlarının sayısı 21 olarak belirlenmiştir. Bu 21 silah atışları daha sonra karşı ülkenin bayrağına ve devlet başkanına saygı duruşunda bulunmak için karadan ateşlendi.

Bu nedenle milli bayramlarda ve çeşitli törenlerde saygı amacıyla genellikle 3, 21, 7, 101 top ateşlenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu