Haber

Yozgat’ta Yeşil Mercimek Üretimi Artıyor

SEYFİ ÇELİKKAYA

türkiyeYeşil mercimek üretiminde Türkiye birincisi Yozgat Geçen yıl Türkiye’de yaklaşık 174 bin dekar alanda 18 bin 965 ton üretim yapıldı. Bu yılki olumlu yağışların mercimek verimini yüzde 30 oranında artırdığı kaydedildi.

Yeşil mercimek üretimi yaygındır. Yozgat Hasat tüm hızıyla devam ediyor. Tarladan makine veya tırpanla kesilip kurutulan mercimek, köylerde harman yerlerine kurulan patoz adı verilen tarım makinesinde harmanlanır.

42 bin 227 kayıtlı çiftçisiyle büyük bir tarım ordusuna sahip. Yozgat Bu yıl yeşil mercimek çiftçinin yüzünü güldüren iş oldu. Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, mercimek üretiminde geçen yıla göre yüzde 30 artış beklediklerini, kalitenin önceki yıllara göre daha yüksek olduğunu söyledi.

“GEÇEN YIL 13-14 TL’YE SATILAN MERCİMEK, BUGÜN 22-23 TL’YE GELİYOR”

türkiyeTürkiye’nin mercimek talebinin önemli bir kısmının Yozgat’tan karşılandığını ifade eden Açıkgöz, satış fiyatının da çok iyi olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

türkiye Mercimek konusunda kabul edilebilir düzeyde öncüyüz. Türkiye’de üretimde ilk gelen bir iliz. 2023 yılında mercimek rekolte olarak gerçekten güzel, kalite olarak 10 numara. Türkiye’deki ihtiyaç sahibi insanlarımız mercimeği Yozgat’tan temin edebiliyor. Yeşil mercimekte iddialıyız. Geçen seneye göre mercimek üretiminde yüzde 30 artış var, mercimeklerimiz kalite olarak güzel, renk olarak çok hoş. Artık bölgemizde hasat başladı mercimekte göz ardı edilemeyecek çok keyifli bir hasat elde ediliyor. Geçen yıl 13-14 liradan satılan mercimek bugün 22-23 liraya denk geliyor. Bu da küçük bir rakam değil. Devlet takviyesi yok ve ofisler satın almadı. Bürolar mercimeği alacağız demedi, şimdi tüccar alıyor. Tüccardan almak isteyen olursa görmezlikten gelinecek kadar mercimeğimiz var, Türkiye’de alternatif biziz.

“SAMANI HEMEN ÇİFTÇİNİN MALİYETİNDEN FAYDALANIR”

Mercimek samanı çiftçinin maliyetini kısa sürede karşılar. Hem hasat dönemini hem de ekim dönemini karşılar. Özellikle küçükbaş hayvancılık için geçerli olan mercimek samanı bir yem kadar kaliteli olduğu için ilimizden gelen mercimek samanı her zaman Niğde, Aksaray, Konya, Adana ve Gaziantep’in ilgisini çekmektedir. Fiyat sözleşmeye bağlıdır, belirli bir fiyat yoktur. 2 bin lira görüyor, 3 bin lira görüyor; anlaşmaya tabidir. Çiftçi ile alıcı arasındaki sorun.”

Kaynak: ANKA / Ekonomi

sivricehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu