Haber

ABD’den ‘yaptırım’ açıklaması: Türkiye-Rusya ticaretinde düşüş görmek istiyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Yaptırımlara Uyum Ofisi Başkanı James O’Brien, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımlar kapsamında Türkiye’nin Rusya ile ticaretinde azalma görmek istediklerini söyledi.

Türkiye’nin G7 ülkelerinin baskısı sonrası yaptırım uygulanan Rusya’ya Batı eserlerinin transferini durdurmayı kabul ettiğini kaydeden James O’Brien, Washington’un Ankara ile Moskova arasındaki ticaret verilerini düşüş beklentisiyle izleyeceğini söyledi.

‘BİZİM ÖNEMİMİZ OLAN TÜM RAKAMLAR’

O Brien, Türk yetkililerin yaptırım uygulanan malların Rusya’ya ihracatını ‘çok açık bir şekilde’ yeniden yasakladıklarını çeşitli hükümet ve kurumlarla paylaştığını belirtti. Washington’ın söz konusu değişikliğin etkilerini henüz görmediğini kaydeden ABD’li yetkili, “Bunu görmek biraz zaman alacak ancak Mart ve Nisan ticaret verilerini göreceğiz ve ticaretin de devam etmesini bekliyoruz” dedi. ciddi düş.”

“İŞLERİNİN GELECEĞİYLE OYNAYACAKLAR”

Tek umursadıkları rakamların bu rakamlar olduğunu kaydeden James O’Brien, Kazakistan’ın da yaptırımları ihlal edebilecek ticareti inceleme ve tespit etme politikası açıkladığını, Birleşik Arap Emirlikleri’nin de Rusya ile ticaretini gözden geçireceğini ancak harekete geçme taahhüdünde bulunmadı.

“Rusya bu malları silah yapmak için kullanıyor. Bu konu G7 için büyük bir öncelik” diyen ABD’li yetkili, eserlerin eninde sonunda Rus ordusuna gideceği için Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki işlemlerle bağlantılı herhangi birinin yaptırımları ihlal etmiş olabileceğini de sözlerine ekledi. “Başka bir deyişle, O’Brien, “bu ticareti desteklemeye devam ederlerse, işlerinin geleceğiyle kumar oynuyorlar” diye açıkladı. (DIŞ HABERLER)

ikizdereajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu